Ładowanie

Palcem po smartfonie, czyli nowoczesny sposób na zwiedzanie

Zamiast mapy drogowej – nawigacja. Zamiast pięciu map turystycznych w plecaku – smartfon w kieszeni. W taki sposób myśli typowy, współczesny turysta. Porusza się w wirtualnej lub nawet rozszerzonej rzeczywistości. Jak do niego dotrzeć? Oto kilka nowych metod, z których z powodzeniem mogą korzystać miasta, gminy i samorządy.

ARGUIDO. RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA

Arguido to nowatorska aplikacja mobilna łącząca funkcję przewodnika turystycznego i miejskiego. Umożliwia zlokalizowanie najciekawszych punktów turystycznych i usługowych, otwiera także nowe możliwości promocji dla biznesu.

Twórcy aplikacji oferują swoim użytkownikom dostęp do przewodników turystycznych po 26 polskich miastach, pozwalając jednocześnie na tworzenie własnych map i punktów oraz dzielenie się nimi na portalu społecznościowym Facebook.

Najciekawsze jest jednak to, że Arguido opiera się na nowoczesnym mechanizmie rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augumented Reality). Oznacza to, że na obraz przechwytywany przez kamerę wbudowaną w urządzeniu użytkownika nanoszone są graficzne obrazy, multimedialne treści i informacje tekstowe przypisane do danego obiektu. W ten sposób tworzy się rozszerzona rzeczywistość – obraz rzeczywisty zostaje połączony z obrazem wygenerowanym cyfrowo.

Aby dołączyć do rozszerzonej cyfrowo rzeczywistości, wystarczy nakierować kamerę swojego smartfona na interesujący nas obiekt. Aplikacja wyświetli informacje dostępne na jego temat oraz inne dostępne multimedia. Twórcy aplikacji zapewniają, że nad poprawnością treści czuwają jednak prawdziwi ludzie, doświadczeni przewodnicy turystyczni. Arguido podaje również praktyczne informacje, np. menu w najbliższej restauracji czy pubie oraz repertuar kin i teatrów. Wbudowana w system nawigacja poprowadzi użytkownika do wybranego miejsca.

Aplikacja umożliwia także tworzenie własnych tras dzięki funkcji „automatora”. Pomaga on użytkownikowi wygenerować trasę spaceru na podstawie indywidualnych preferencji. Definiuje on z ilu punktów ma składać się trasa turystyczna, jakie mają dzielić je odległości, jakiej kategorii mają być odwiedzane miejsca (np. muzea, parki, pomniki) oraz czy mają być one płatne czy darmowe. Algorytm aplikacji dopasuje trasę do wszystkich potrzeb.

Na swojej stronie internetowej Arguido podaje liczby: 27 miast, 157 tras i 2000 punktów. Z funkcjonalności aplikacji można korzystać na terenie Warszawy, Krakowa, Kielc, Kazimierza Dolnego, Zamościa, Lublina, Łodzi, Zakopanego, Katowic, Częstochowy, Wrocławia, Poznania, Torunia, Bydgoszczy, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Sandomierza, Sopotu, Białegostoku, Radomia, Kalisza, Olsztyna, Rzeszowa, Zielonej Góry oraz Starachowic.

Aplikacja Arguido to obecnie najwyżej oceniany kompleksowy przewodnik po Polsce dostępny w sklepie Google Play. Można ją bezpłatnie pobrać na urządzenia z systemami Android oraz IOS.

TRASEO. TURYSTYKA W MIEŚCIE I REGIONIE

Ciekawym sposobem na promowanie regionu, a przede wszystkim szlaków turystycznych, jest portal Traseo.pl wraz z aplikacją mobilną. Portal gromadzi różnego rodzaju szlaki: piesze, rowerowe, a nawet kajakowe czy narciarskie. Każdy może dodać swoją trasę lub korzystać z tras turystycznych utworzonych przez innych użytkowników.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 17  Strona 18  Strona 19  Strona 20  Strona 21  Strona 22

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE