Ładowanie

Ostatnie godziny kampanii wyborczej. Refleksje powyborcze

Wyborczy maraton już za nami. Dla tych, którzy wybory przegrali, jest to czas rozważań i dociekań, dlaczego się nie udało, co zadecydowało o wyniku. Warto zastanowić się, czy ostatnie godziny kampanii wyborczej zostały przez kandydatów do samorządów efektywnie wykorzystane. O czym powinni pamiętać następnym razem?

W ostatnich dniach i godzinach kampanii wyborczej należy pamiętać o dwóch najważniejszych elementach jej strategii: walce do ostatniej chwili o każdy możliwy głos oraz maksymalnym zachowaniu spokoju i zimnej krwi.

Emocje, którym poddają się kandydaci i komitety na ostatniej prostej kampanijnego wyścigu, zawsze przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego, a więc kończą się źle. Aby zapewnić sobie możliwość zachowania nerwów na wodzy aż do samego końca, do 23:59 19 października, należało być przygotowanym na wszelkie ewentualności i ciosy przeciwników. Jeśli osoba kandydująca w wyborach dała się swojemu rywalowi zaskoczyć w ostatniej chwili kampanii i podjęła niewłaściwe działania albo nie podjęła ich wcale lub też uznała, że złamanie ciszy wyborczej jest lepsze od poddania się, szanse na zwycięstwo miała niewielkie. Takim przykładem zaczerpniętym z tegorocznej kampanii może być chociażby odwiedzanie wyborców niemal do godziny 24. Wywołało to irytację mieszkańców, którzy nie chcieli być nachodzeni w piątkowy późny wieczór przez kandydata. Innym działaniem tego typu było roznoszenie materiałów wyborczych do skrzynek w nocy. Tuż przed drugą turą wyborów dało się zaobserwować nasilenie budzących wiele emocji negatywnych kampanii prowadzonych na fejkowych profilach w mediach społecznościowych i „wyciąganie brudów” kontrkandydatowi połączone z próbami zastraszania, że „jak mnie nie wybierzecie, to będzie źle dla miasta”. Takie działania zawsze obracają się przeciw podejmującemu je kandydatowi.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 20  Strona 21  Strona 22  Strona 23

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE