Ładowanie

Widoczna strona urzędu – jakie elementy musi zawierać

Strona internetowa jest narzędziem, które nie tylko pozwala osobom niepełnosprawnym śledzić aktualności z życia gminy, ale przede wszystkim stanowi platformę współpracy na linii petent – urząd, dając mieszkańcom możliwość samodzielnego załatwienia niezwłocznych spraw on-line. Dlatego ważne jest odpowiednie jej przygotowanie, tak aby wszyscy mogli sprawnie się na niej poruszać, odnajdując potrzebne w danym momencie informacje.

WAŻNY OBOWIĄZEK

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych ustanowiono Krajowe Ramy Interoperacyjności, stanowiące ważny krok do uporządkowania rządowej infrastruktury informatycznej. Rozporządzenie zobowiązuje podmioty realizujace zadania publiczne, czyli m.in. ministerstwa, urzedy wojewódzkie, urzedy miast i gmin, policje, straz, szpitale i wiele innych organizacji do dostosowania serwisów www do standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w wiekszosci krajów Europy. 

Według badań Fundacji Widzialni przeprowadzonych w 2016 r. tylko 22,9% stron WWW instytucji publicznych spełnia wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych. W 2012 r. standardy te spełniało zaledwie 10% witryn użyteczności publicznej w Polsce 3. Mimo że termin obowiązkowego dostosowania stron do WCAG minął w czerwcu 2015 r., wiele miast nadal nie ma serwisów przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. To w efekcie uniemożliwia tym osobom sprawną realizację spraw urzędowych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 13  Strona 14  Strona 15  Strona 16

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE