Ładowanie

Jak obudzić obywateli? Panel obywatelski jako sposób komunikacji z mieszkańcami

Znikome zainteresowanie, brak aktywności obywateli i w ostateczności mała frekwencja w procesie współdecydowania o ważnych dla gminy sprawach. Tak w Polsce wyglądają społeczne konsultacje. Gdzie leży problem? Polskie społeczeństwo przez lata nauczyło się walczyć w stanie zagrożenia, a nie planować i konsultować w sytuacji pokoju społecznego.

Konsultacje społeczne, tuż obok wyborów powszechnych, mają swoje podwaliny w systemie demokratycznym. O ile chętnie bierzemy udział w wyborach, o tyle praktycznie w ogóle nie jesteśmy zainteresowani konsultacjami społecznymi na poziomie swojej gminy. Powód? Od początku lat 90., kiedy w polskim prawodawstwie pojawiły się zapisy dotyczące tej formy współpracy na linii państwo–obywatel, procedura konsultacji miała charakter czysto techniczny. Jak to wyglądało i wygląda w rzeczywistości? Druk wywieszany jest na tablicy ogłoszeń urzędu i ewentualnie publikowany w prasie lokalnej. Jeśli sprawa nie dotyczy drażliwego społecznie tematu, procedura realizowana jest bez żadnego zainteresowania ze strony mieszkańców. Czy zawsze musi tak być? Jeśli „władza” przez lata nic nie konsultowała z obywatelami, to dlaczego teraz ma to robić? Polacy potrafią walczyć o swoją wolność, o swoją niezależność i o to, co dla nich najważniejsze. To walka leży w naszej naturze, a nie konsultacje, debaty o przyszłości i wspólne poszukiwanie rozwiązań.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 35  Strona 36  Strona 37

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

ROBERT STĘPOWSKI GRUDZIEŃ 6 (6) 2017

Marka lidera samorządowego

Choć do wyborów samorządowych pozostał jeszcze rok i kandydaci nie mogą prowadzić oficjalnej kampanii wyborczej, to jest to najlepszy czas, aby zastanowić się nad tym, czy wójt, burmistrz, prezydent, starosta bądź radny ma na tyle silną markę osobistą, aby jego reelekcja w 2018 r. n... Czytaj więcej