Ładowanie

Powiadomienia WEB PUSH w urzędzie

Wyobraź sobie, że wiadomości, które wysyłasz, pojawiają się natychmiast na ekranach komputerów, laptopów lub smartfonów odbiorców. Mieszkańcy nie muszą zaglądać na Facebooka, do skrzynki e-mail ani na stronę urzędu.

 

Właśnie tak działają powiadomienia web push (czasem zwane notyfikacjami), czyli krótkie komunikaty dostarczane za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Taka wiadomość można wysłać wszystkim użytkownikom danej strony internetowej. Aby to było możliwe, należy spełnić jedynie dwa warunki. Po pierwsze, strona musi korzystać z narzędzia umożliwiającego wysyłanie powiadomień web push (np. Gravitec.net). Po drugie, osoba odwiedzająca stronę musi zaaprobować otrzymywanie powiadomień, odpowiadając pozytywnie na pytanie „Czy chcesz odbierać powiadomienia?”. Zgodę załatwia jedno klikniecie, co czyni zwykle 4–8% odwiedzających stronę. Jeśli oba warunki zostaną spełnione, można wysyłać odbiorcom lub subskrybentom (po prostu mieszkańcom) krótkie komunikaty, dzięki którym pozostaną w kontakcie ze strona urzędu, zostaną poinformowani o miejskich wydarzeniach, nowych inwestycjach, zmianach w ruchu miejskim, sesjach rady itp.

KRÓTKA HISTORIA

Korzenie powiadomień sięgają początku XXI wieku, kiedy telefony komórkowe zaczęły masowo korzystać z Internetu. W tym czasie firma o nazwie Research In Motion rozpoczęła prace nad interfejsem komunikacyjnym dla swojej flagowej linii produktowej – Blackberry. To właśnie inżynierowie wspomnianej firmy spopularyzowali technologie, która zrewolucjonizowała sposób interakcji użytkowników z urządzeniami mobilnymi. Nazywali ja Push Services i był to pierwszy w historii system bieżącego powiadamiania użytkowników o nowych e-mailach.

Oczywiście sukces kanadyjskiej firmy nie przeszedł niezauważony. Sektor IT i branża telekomunikacyjna bacznie przyglądali się poczynaniom Blackberry, a powiadomienia push wkrótce stały się domyślnym sposobem komunikacji z użytkownikiem, z którego zaczęły korzystać wszystkie urządzenia mobilne. Powiadomienia push stosowano, by informować nas o aktualizacjach aplikacji, newsach, nowych poziomach w grach i wielu innych obszarach cyfrowego świata.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE