Ładowanie

Jarmark świąteczny – zimowa atrakcja nie tylko dla dużych miast

W większości średnich i małych miast Polski utarło się przekonanie, że późną jesienią centrum zapada w sen zimowy i wszelkie ewentualne imprezy przenoszą się do prywatnych klubów lub instytucji kultury. Duże jarmarki świąteczne – ożywiające w grudniu rynki, deptaki i place – jeżeli w ogóle były organizowane, odbywały się jedynie w dużych ośrodkach. W ostatnich kilku latach jednak na organizację podobnych imprez decyduje się coraz więcej średnich i mniejszych miast. Jak pokazuje poniższe case study 70-tysięcznego Gniezna, jest to dobry pomysł na uatrakcyjnienie centrum dla turystów również w początkowo „martwym” okresie zimowym. Z kilku względów – przede wszystkim dużo mniejszego niż w miastach wojewódzkich budżetu, choć stawia on przed urzędnikami organizatorami niemałe wyzwanie.

OKRESLENIE PROBLEMU

Od początku kadencji 2014–2018 jednym z celów Tomasza Budasza – nowo wybranego prezydenta Gniezna było ożywienie miejskiej przestrzeni publicznej. Doskonałym sposobem na to okazała się zmiana formuły Królewskiego Festiwalu Artystycznego, po której festiwal wypełnia różnymi wydarzeniami artystycznymi 11 wakacyjnych weekendów od połowy czerwca do końca sierpnia. W takiej formule nie tylko dostarcza on odwiedzającym miasto turystom dodatkowych (poza muzeami i zabytkami) atrakcji, lecz także przyciąga do jego centrum coraz większą liczbę mieszkańców. Pośrednio przekłada się to również na rozwój lokalnych biznesów – hoteli (w latach 2014–2016 liczba odwiedzających Gniezno turystów wzrosła ponad trzykrotnie) oraz gastronomii (nowe lokale w obrębie Rynku i deptaku).

Jednak nawet mimo lata wypełnionego kilkudziesięcioma imprezami kulturalnymi oraz wiosny i jesieni uatrakcyjnionych takimi wydarzeniami cyklicznymi, jak uliczne biegi masowe czy Imieniny Miasta, zima nadal była okresem, w którym do niedawna tętniący życiem Rynek pierwszej stolicy Polski znów pustoszał. Po analizie możliwości budżetowych i porównaniu kosztów różnych potencjalnych zimowych atrakcji (np. noc sylwestrowa, parady karnawałowe) w ramach odpowiedzi na ten problem władze Gniezna postawiły na jarmark bożonarodzeniowy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 9  Strona 10  Strona 11  Strona 12

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE