Ładowanie

Przepis na udany festiwal

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję uczestniczyć w festiwalu. Ale czy ktokolwiek zastanowił się, jak wygląda organizacja takiego wydarzenia? Myślę, że nie pomylę się, jeżeli napiszę, że umawianie artystów, zdobywanie sponsorów i planowanie atrakcji na tego kalibru spotkania trwa nawet cały rok. Bardzo ważne staje się przy tym umiejętne podsycanie ciekawości potencjalnych uczestników. Nasuwa się jednak pytanie: dla kogo są w ogóle festiwale? Czy organizuje się je dla wszystkich, aby zapełnić wyznaczoną przestrzeń, czy może z myślą o konkretnym odbiorcy?

Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki w swojej książce pt. Megaceremoniały. O potransformacyjnych przemianach uczestnictwa Polaków w kulturze szczegółowo opisali, w jaki sposób zmieniło się podejście ludzi do uczestnictwa w imprezach kulturalnych oraz samych festiwalach. W książce można przeczytać między innymi, że festiwal to zarówno okazja do spotkania rodzinnego, jak i kontaktu z podobnymi nam pasjonatami, a niekiedy nawet rynek matrymonialny.

Z czym kojarzą się Polakom festiwale? Dla jednych to kiełbasa z grilla i koncert disco polo, dla drugich światowe gwiazdy, kolorowe opaski na rękę, które nosi się jeszcze długi czas po zakończeniu eventu oraz designersko zaaranżowana przestrzeń. Tak samo jak różne są festiwale, tak różni są ich odbiorcy. Autorzy książki wyróżniają dwa główne rodzaje festiwali – płatne i bezpłatne. Wydarzenia bezpłatne przyciągają zgoła odmienną publikę niż te płatne. W przypadku uczestników wydarzeń bezpłatnych dominują rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze oraz tzw. panowie bez koszulek.

Festiwale bezpłatne, takie jak np. „Lato z radiem”, budują klimat przaśności i odpustowości. Muzyka nie jest zbyt wyszukana, królują głównie hity grane przez rozgłośnie radiowe. Ma być lekko, łatwo i przyjemnie. Festiwale płatne, takie jak Audioriver czy Open’er, to wydarzenia, które urosły już do rangi prawdziwego karnawału. Ogromna przestrzeń, na której oprócz kilku scen zlokalizowanych jest wiele różnych atrakcji, każdego roku przyciąga rzesze młodych ludzi. Większość wykonawców to gwiazdy światowego formatu. Nie ma tutaj miejsca na swojskość.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE