Ładowanie

Przestrzeń publiczna kontra miejsce. Placemaking, czyli zasady tworzenia miejsc jakościowych

Kiedy przestrzeń publiczna staje się celem odwiedzin i nabiera znaczenia dla społeczności, staje się miejscem. Miejsca mogą napędzać społeczną i ekonomiczną wartość społeczności. Jaka jest zatem różnica między przestrzenią publiczną a miejscem i dlaczego ma to znaczenie?

Zacznijmy od przestrzeni publicznej. Na najbardziej podstawowym poziomie przestrzeń publiczną można zdefiniować jako grunt publiczny, który teoretycznie jest otwarty i dostępny dla wszystkich członków danej społeczności – niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, wieku lub statusu społeczno-ekonomicznego. Dostęp do odpowiedniej przestrzeni publicznej i podstawowych usług jest elementarnym prawem człowieka, a zapewnienie dostępności tych zasobów w rozwijających się i nowo zurbanizowanych krajach, w których ich brakuje, ma ogromne znaczenie. Tam, gdzie otwarta przestrzeń publiczna już istnieje, jej przemyślany projekt i utrzymanie są niezbędne dla zdrowia kulturowego, społecznego, ekonomicznego i fizycznego każdego miasta.

Miejsca są środowiskami, którym ludzie nadali znaczenia. Miejsce ma swoją historię – unikalną tożsamość kulturową i społeczną, która jest definiowana przez sposób, w jaki jest używana, i przez ludzi, którzy z niego korzystają. To właśnie poprzez tworzenie miejsc pielęgnuje się fizyczne, społeczne, środowiskowe i ekonomiczne zdrowie społeczności miejskich i wiejskich.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 8  Strona 9  Strona 10  Strona 11

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE