Ładowanie

Taki duży, taki mały, może jarmark mieć

Święta Bożego Narodzenia mają niepowtarzalną atmosferę. To czas bezinteresownego dawania prezentów, radości, zapominania o codziennych troskach i spędzania czasu w gronie rodziny. A czymże jest gmina, jeśli nie właśnie jedną wielką rodziną? Coraz więcej lokalnych samorządów dostrzega w grudniowych uroczystościach szansę na integrację mieszkańców. I udowadnia, że efektowne kiermasze i jarmarki bożonarodzeniowe nie są jedynie domeną dużych ośrodków miejskich.

 

Stragany ze słodkimi smakołykami i grzanym winem, koncerty kolędników, piękne iluminacje rozświetlające wieczorne niebo i przystrojone w girlandy i bombki choinki – to rzeczy, które pozwalają na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości i poczuć magię zbliżających się wielkimi krokami świąt. O tym, jak ważne jest to dla każdego z nas, może świadczyć chociażby popularność wielkich jarmarków bożonarodzeniowych w Pradze, Wrocławiu, Wiedniu czy Dreźnie, które każdego roku odwiedzane są przez tysiące turystów. Jednak czy stworzenie świątecznej atmosfery i zapewnienie mieszkańcom okazji do integracji i wspólnego świętowania musi być przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym wielkich nakładów pracy? Okazuje się, że nie – w ostatnich latach tego typu wydarzenia zyskują coraz większą popularność również w mniejszych miejscowościach i gminach, które udowadniają, jak niewiele tak naprawdę trzeba, aby wspólnymi siłami, wraz z miejscowymi organizacjami kulturalnymi oraz regionalnymi sponsorami, stworzyć imprezę, którą ludzie pokochają i w którą zaangażują się całym sercem.

 

Co najczęściej jest priorytetem jarmarków bożonarodzeniowych w niedużych miejscowościach? Przede wszystkim chodzi w nich o zapewnienie odwiedzającym je osobom chwili wytchnienia od codziennego pędu i stworzenie szansy na spędzenie czasu w rodzinnej atmosferze. Dlatego właśnie wiele gmin stawia na liczne atrakcje dla dzieci, takie jak konkursy z nagrodami i zajęcia z animatorami kultury, jednocześnie przygotowując jednak stoiska i rozrywkę dla starszych. Na wystawianych na rynkach straganach można zatem zakupić słodycze, zabawki, regionalne produkty spożywcze, ale też odpowiednio przygotowane, doprawione świątecznymi składnikami grzane wino, a na scenach pojawiają się zespoły muzyczne złożone z miejscowych dzieci, jak i znanych w całym regionie, a czasem i Polsce artystów. Organizowane w ten sposób jarmarki świąteczne stają się wydarzeniem, które przyciąga mieszkańców bez względu na ich wiek oraz płeć i stanowią jedną z najlepszych możliwych form promocji – kolorowe świąteczne dekoracje wspaniale prezentują się zarówno na zdjęciach, jak i filmach promocyjnych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9  Strona 10

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE