Ładowanie

Uwaga smog!

Temat katastrofalnej jakości powietrza, który wcześniej podnosiły nieliczne grupy antysmogowych aktywistów, przebojem wdarł się do debaty publicznej. Przy tej okazji pojawiło się pytanie, czy jesteśmy odpowiednio informowani o smogowym zagrożeniu.

REALNY PROBLEM

Katastrofalna jakość powietrza w Polsce wynika przede wszystkim ze sposobu ogrzewania domów i mieszkań. Wskazuje na to silny wzrost zanieczyszczeń w miesiącach grzewczych, czyli od października do marca. Palimy byle czym, najczęściej niskiej jakości węglem lub odpadami węglowymi (nierzadko śmieciami), w byle czym, czyli w pozaklasowych kotłach i piecach, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Efekt? Powietrze polskich miast zatruwają pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) oraz rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren.

W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport (WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database), na podstawie którego opracowano niechlubny ranking miejsc najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym PM2,5 w Unii Europejskiej. W pierwszej pięćdziesiątce znalazły się aż 33 polskie miasta. Zestawienie otwiera Żywiec, któremu po piętach depczą

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 7  Strona 8  Strona 9  Strona 10

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE