Ładowanie

Autoryzacja i sprostowanie w walce z manipulowaniem informacjami

Żywo poruszanym w przestrzeni publicznej tematem jest problematyka mowy nienawiści, hejtu oraz daleko idących, nie tylko szkodliwych i krzywdzących, ale i mogących prowadzić do prawdziwych tragedii wypowiedzi i nagonek w Internecie. Wiele osób uważa, że korzystając z wolności, jaką daje sieć, można pozostać całkowicie bezkarnym. Tymczasem prawo gwarantuje oczernianym i szykanowanym osobom i podmiotom możliwość walki ze skierowaną w ich stronę agresją.

Współpraca urzedów z mediami, oprócz niekwestionowanych walorów moze miec równiez swoje złe strony. W szczególnosci ujawniaja sie one w przypadku manipulowania przez dziennikarzy informacjami uzyskanymi od urzedników, rzeczników prasowych czy tez włodarzy jednostek samorzadu terytorialnego. Autoryzacja oraz sprostowanie sa instrumentami prawnymi nakierowanymi na ograniczenie skali wystepowania takiego rodzaju negatywnych zjawisk.

AUTORYZACJA WYPOWIEDZI
Autoryzacja jest instrumentem prawnym umozliwiajacym uprzednie, a wiec nastepujace jeszcze przed opublikowaniem materiału prasowego, uchronienie przed zniekształceniem komunikatu. Podstawowa funkcja autoryzacji jest ochrona autentycznosci wypowiedzi (przypisania jej konkretnej osobie, jej autorowi). Autoryzacja dodatkowo pozwala na skorygowanie wypowiedzi, uszczegółowienie jej czy tez doprecyzowanie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 40  Strona 41  Strona 42

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE